Chcete si doma vytvoriť útulný čitateľský kútik? Poradíme vám, ako na to.
„Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše,“ povedal výstižne filozof Marcus Tullius Cicero. Čítanie kníh nám rozširuje vedomosti, rozvíja predstavivosť, poskytuje oddych a únik do sveta príbehov. Ak patríte k milovníkom čítania aj vy, pohodlný a útulný čitateľský kútik vám doma nesmie chýbať. Ako a kde ho vytvoriť čo najlepšie?
Čitateľský kútik nie je len miesto pohodlné na sedenie. Predstavuje niečo viac. Priestor, ktorý vám dopraje príjemne strávený čas a zároveň vás motivuje k čítaniu. Vypnete pípanie pracovných e-mailov, užívate si ticho a môžete sa bez rušenia zahĺbiť do rozčítaného románu. Prečítajte si podrobných 9 krokov, ako na to.
- Nájdite ideálne miesto
Začnite tým, že vyberiete vhodné miesto na vytvorenie kútika na čítanie. Zvoľte útulnú, pokojnú, tichú časť vašej domácnosti. Najčastejšie to bývajú nevyužité rohy v spálni alebo obývačke. Vhodným miestom je aj priestor pri okne, vo výklenku, prípadne pod schodami, aj keď tu vám pravdepodobne bude chýbať denné svetlo. Čitateľský kútik môže byť samozrejme aj v detskej izbe, čím podporíte vzťah ku knihám a čítaniu už od skorého veku.
Nech už je to akákoľvek izba, malo by ísť o miesto kde sa cítite uvoľnene a príjemne. Nemusí ísť o dokonalý priestor s krbom v pozadí, ako to častokrát vidíme vo filmoch. Prioritou je, aby ste sa tam cítili dobre, mali dostatok súkromia a pokoj na zahĺbenie sa do knižného príbehu.
Páči sa vám myšlienka sedieť na posteli, ktorá je pekne ustlaná a len tak sa oprieť o pohodlné vankúše? Alebo radi čítate na balkóne či na terase? Smelo do toho. Oboje sú skvelou verziou na vytvorenie kútika na čítanie. Môžete si ho vytvoriť kdekoľvek a čalúnené kreslo nie je podmienkou.
2. Koberček pod nohy
Priestor máme vybratý a môžeme sa pustiť do zariaďovania. Začneme od podlahy – kobercom. Ak to vo vašom priestore dáva zmysel (nemáte koberce celoplošne), zútulnite kútik malým kusovým kobercom. Pri podlahách v neutrálnych farbách bez vzorov môžete zvoliť akýkoľvek variant, farebný, s vysokým či nízkym vlasom, okrúhly aj klasický obdĺžnikový. Nič nepokazíte ani farebným kobercom v perzskom štýle, ktorý je skvelým spôsobom, ako dodať vintage nádych interiéru. Okrem dekoratívnej funkcie vám poslúži aj ako podložka pod bosé nohy, ktorým je dotyk s jemnou textíliou príjemnejší ako studená dlažba.
3. Pohodlie pri čítaní
Najdôležitejším kúskom čitateľského kútika je kreslo alebo stolička. Uprednostnite čalúnené mäkké kreslá a nezabúdajte na opierky pod ruky, aby vám aj pri dlhom držaní knihy bolo stále pohodlne. Chybu neurobíte ani s relaxačným polohovateľným kreslom, ktoré si počas čítania nastavíte podľa potreby.
V čitateľských kútikoch si nájdu svoje miesto aj sedacie vaky, podlahové dekoračné matrace a leňošky s opierkou. Záleží len na vašich preferenciách a na tom, aby sa vám pri čítaní pohodlne sedelo. Predstavte si, že sa začítate do dokonalého románu a v čitateľskom kútiku si posedíte aj niekoľko hodín. Vyberajte naozaj precízne, je to ten najpodstatnejší prvok. Pred kúpou nezabudnite premerať priestor, ktorý máte k dispozícii, aby ste mali dostatok miesta a nábytok neprekážal v priestore.
Okrem vyššie spomenutého, býva častou voľbou aj lavica s čalúnením alebo pohodlnými podsedákmi, ktorú môžete umiestniť priamo pod okno. Ak máte hlbší výklenok, môžete sa opierať o bočné steny. Lavica s úložným priestorom vám navyše poskytne miesto na ukladanie kníh a doplnkov, ako sú pohodlné deky a prikrývky.
Pre vytvorenie útulného čitateľského kútika môžu byť ideálnym miestom aj šikmé stropy. Tento priestor, často ťažko využiteľný pre vyšší nábytok ako sú skrine, sa perfektne hodí na relaxačné účely. K najnižšej časti stropu umiestnite príručný stolík a vedľa neho pohodlné otočné kreslo. Takto vytvoríte príjemný priestor na čítanie, ktorý efektívne využije inak problematickú časť miestnosti.
4. Pohodlie pre nohy
Okrem vyššie spomínaného koberca, nezabudnite ani na podložku pod nohy, ktorá vám pri dlhšom sedení príde vhod. Ak nie je súčasťou kresla, doplňte ho čalúnenou taburetkou, pleteným pufom alebo dreveným stupienkom s vankúšom. Drevený stupienok je multifunkčným kúskom, ktorý poslúži aj na odloženie iných doplnkov alebo šálky čaju.
5. Príručný stolík
K dokonalému kútiku patrí aj malý stolík, ktorý poslúži na odloženie šálky čaju, okuliarov na čítanie, malú lampu a rozčítanú knižku. Príručné stolíky nájdete v širokom spektre farieb, tvarov a veľkostí. Varianty na kolieskach prinášajú ďalšie výhody a poobzerať sa môžete aj po stolíkoch s dolnou poličkou, ktorá ponúka ďalší úložný priestor. Obľúbeným trendom sú aj kovové prútené koše s odkladacím priestorom, do ktorého môžete upratať deky alebo knihy, ktoré plánujete v blízkej dobe dočítať.
6. Knižnica
Ak vám to priestorové možnosti umožňujú, čitateľský kútik pri knižnici je samozrejme skvelou voľbou. Všetky rozčítané knižky, aj tie ktoré plánujete v blízkej dobe čítať, budete mať k dispozícii hneď vedľa kresla. Nízka knižnica nahradí príručný stolík a všetky potrebné doplnky uložíte na ňu. Knižnicu môžete použiť aj v priestore a opticky ňou oddeliť čitateľský kútik od zvyšku miestnosti. Bonusom je jej obojstranné využitie a zároveň vytvorenie súkromia pri čítaní kníh. Dobrou voľbou sú aj nástenné poličky a akékoľvek regály.
Novodobým trendom sú aj veľké knižnice na celé steny, ktoré v jednej časti ponechajú priestor na sedenie. Pri väčšej hĺbke knižnice získate väčší priestor na ukladanie kníh. Pre vášnivých čitateľov a zberateľov pokojne aj v dvojradoch za sebou. Hlboká knižnica s priestorom na sedenie tak poslúži aj ako opierka, pričom drevený podklad postačí doplniť o pohodlné vankúše na sedenie.
7. Vankúše a deky = dokonalé pohodlie
Látkové doplnky sú úžasným spôsobom, ako vytvoriť vizuálny záujem celého kútika. Prehoďte cez kreslo svoju obľúbenú mäkkú prikrývku spolu s niekoľkými plyšovými vankúšmi pre maximálne pohodlie. Vankúše si počas čítania poukladáte tak, aby sa vám sedelo čo najpohodlnejšie, ako podložku pod nohy, pod ruky, alebo jednoducho za hlavu, aby ste zvýšili komfort. Hrubé pletené deky doplnia dizajn celého kútika a počas chladných večerov vás príjemne zahrejú. Pri minimalistických jednofarebných kreslách sa nemusíte obávať siahnuť po farebnejších vzoroch, sýtych odtieňoch, ani po patchwork dekách.
8. Osvetlenie
Dostatok denného svetla je samozrejmosťou a myslite na neho už v prvom kroku, keď vyberáte ideálne miesto pre čitateľský kútik. Ak je v blízkosti okien, zvážte aj jemné závesy, ktoré prepúšťajú dostatok svetla, ale v horúcich dňoch nebude priestor na priamom slnku. Použite napríklad priesvitné voálové závesy, aby ste mali dostatok svetla a zároveň aspoň minimálne tienenie.
Na večerné osvetlenie je jedno stropné svietidlo v miestnosti nedostatočné. Kútik preto doplňte stolnou lampou alebo vysokým stojacím svietidlom. Ideálne sú lampy s výsuvným ramenom, ktoré si podľa potreby priblížite.
9. Dekorácie
A na záver to, čo premení nábytok a svietidlo na oázu pre čitateľského nadšenca. Miesto si dodekorujte tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne. Stenu môžete ozdobiť obrazom alebo plagátom, ktorý sa vám ku knižnej téme hodí. Pridajte trochu zelene s rastlinami alebo sušenými kvetmi a pridajte svoje obľúbené dekorácie na poličky.
Čítate si každý večer v župane? Namontujte si dizajnový nástenný háčik, na ktorý ho každý večer zavesíte. Obľubujete vonné sviečky? Pridajte ich na príručný stolík alebo poličku v blízkosti. Dotvoria pocit útulnosti a celkovú atmosféru kútika. Čitateľský kútik by vás mal lákať vždy keď prejdete okolo.
Na čo ešte nezabudnúť?
Trendom v knižnom svete sa postupne stávajú aj čítačky kníh, ktoré majú svojich zástancov aj odporcov. Digitálnu knižnicu preferujú napríklad cestovatelia, technologickí nadšenci a študenti, ktorí si desiatky potrebných kníh a učebníc môžu vložiť “do vrecka”. Čaro čítačiek už pomaly objavujú aj starší ľudia, ktorí využívajú hlavne funkciu zväčšenia písma. A v neposlednom rade, k zástancom patria aj ekologicky zmýšľajúci ľudia, ktorí apelujú na šetrenie papiera. Bez ohľadu na to, do ktorého tímu patríte, čitateľský kútik uvíta každý. Pri zariaďovaní však nezabudnite na elektrickú zásuvku v blízkosti, aby ste mali svoju digitálnu knižnicu stále nabitú energiou.
Detský čitateľský kútik
S podporou čitateľských návykov môžete začať už v útlom veku, oveľa skôr, ako sa deti naučia čítať. Už najmenšie deti dokážu sledovať obrázkové príbehy a počúvať krátke rozprávky, ktoré im prečítate. Čítanie v ranom detstve prináša celý rad výhod a vytvorením čitateľského kútika v detskej izbe ich podporíte k osvojeniu si tejto užitočnej aktivity. Pozrite si najväčšie benefity čítania od malička:
- rozvíjanie pozornosti, sústredenia, slovnej zásoby a pamäte
- stimulácia zvedavosti, predstavivosti a kreativity
- pomoc pri rozpoznávaní a zvládaní pocitov a emócií
- posilnenie väzby s rodičmi, členmi rodiny
- rozvíjanie empatie a sociálnych zručností
- minimalizácia problémov so správaním, ako je agresivita a hyperaktivita
- prispieva ku kvalitnému spánku a správnemu odpočinku
Ako si čítať s deťmi do 6 rokov?
Knižky pre najmenších sú rozdelené podľa veku detí, čomu môžete prispôsobiť aj váš čitateľský kútik:
- Od narodenia do 6 mesiacov – knižky pre bábätká zvyknú byť v mäkkých väzbách s kontrastnými obrázkami na upútanie pozornosti. Pri najmenších bábätkách si môžete vyhradiť priestor na podložke a ukazovať obrázkové knižky ležiacemu bábätku.
- Od 6 mesiacov do 2 rokov – dieťa si posaďte k sebe a listujte knižkou tak, aby videlo obrázky. Čítanie môžete spestriť zvukmi a veselou intonáciou. Pri čítaní ich povzbuďte, aby napodobnili niektoré slová a zvuky. Udržíte si ich pozornosť dlhšie. Využiť môžete svoj vlastný čitateľský kútik a dieťa si položiť na kolená.
- Od 2 do 4 rokov – nechajte dieťa listovať knižku samé a komentovať text, obrázky alebo slová, ktoré upútali jeho pozornosť. Nechajte ich porozprávať príbeh po svojom. Deti v tomto veku si častokrát vezmú knižku do rúk aj svojvoľne a je najvyšší čas poskytnúť im priestor, ktorý podporí ich zvedavosť o knižný svet.
- Od 4 do 6 rokov – skúste prečítať príbeh presne tak, ako ho autor napísal. Bez zmien, aby ste podporili rozvoj slovnej zásoby. Povzbudzujte dieťa, aby interagovalo s postavami a obrázkami a skúmalo knihu aj bez vás. Pre deti v škôlkarskom veku môžete vytvoriť čitateľský kútik pomocou detského kresla alebo sedacieho vaku, ktorý bude v blízkosti detskej knižnice. Obľúbené sú aj rôzne stojany a nástenné police, kde sú knihy umiestnené tak, aby obálka pútala pozornosť a doslova lákala deti k prečítaniu.
Vyhradený priestor a ľahký prístup ku knihám môžu podporiť pravidelné čítanie. Vyberte im vhodné a dobre osvetlené miesto, kde budú mať dostatok priestoru na pohodlné sedenie alebo ležanie. Na steny použite veselé a podnetné farby. Vhodné sú nízke police, aby si knižky dokázali vybrať aj odložiť samostatne. Pridajte vankúše, koberec, sedací vak a dokonalý kútik sa stane obľúbeným miestom na čítanie.